ISO 10002 BELGELENDİRME

Dünya genelinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, ticaret yaygınlaşmaya başlamıştır. Tüm sektörlerde hizmet veren kuruluşlarında artmasıyla beraber, müşterilerin kuruluşlardan beklentileri de aynı oranda artmaya başlamıştır. Müşteri taleplerine cevap verebilmek için kuruluşların sistemlerini güçlendirmesi gerekmektedir. Uluslararası belgelendirme kuruluşu müşteri memnuniyeti yönetim sistemi ISO 10002 standardını belirlemiştir. İşletmelerin faaliyetlerinde devamlılık sağlayabilmesi, sektörlerinde güçlü olabilmesi ve markalarını güçlendirebilmek için ISO 10002 belgelendirme sistemine ihtiyaç duyarlar. Hizmet alanında müşteri memnuniyetini üst seviyede tutabilen kuruluşlar sürekli güçlenmekte ve kendilerini büyütebilmektedir.

Müşteri Memnuniyeti

Müşteri memnuniyeti kavramı hizmet ve mal satışından sağlanan fayda olarak görülebilir. Müşteri memnuniyet yönetim sistemi ISO 10002 standardı ile şirketinizin karlılık oranını artırabilir ve müşterileriniz ile kuracağınız ilişkinin uzun dönemli olmasını sağlayacaksınız. Firmamız danışmanlık ve belgelendirme hizmetleri ile hem yönetim kalite sistemini hem de müşteri memnuniyet yönetim sistemini sizlere sağlamaktadır. ISO 10002 belgelendirmesi ile müşterilerinizden firmanıza her türlü geri dönüşün yapılmasını sağlayacak, hem memnuniyetler hem de şikayetler anında değerlendirilecek ve müşteri odaklı çalışılmasını sağlanacaktır. Yapılan şikayetlerin bile çözüme kavuşturulması müşteri memnuniyetini sağlayacak yönetim sistemin oluşturulmasını sağlayarak sistem düzgün çalışacaktır.

ISO 10002 Faydaları

Şirketimiz kuruluşunuzda yapacağı denetimler sonunda düzenleyeceği ISO 10002 belgesi sayesinde, firmanızın sağlayacağı faydalar çok fazladır. Genel olarak, müşterilerin yaptığı tüm geri bildirimler karşısında nasıl bir yol izleneceği belirlenir. Müşteri şikayetlerine karşı çalışanların davranışları belirlenir ve bilinçlendirme yapılır. Bu çalışmalar müşterinin kendisinin önemsendiğini görmesini sağlar. Müşteri memnuniyetini artırır. Aynı konu ile ilgili şikayetlerin tekrarlanması önlenmiş olur. Müşterinin elde tutularak, müşteri sayısı artırılmış ve firmanın itibarı korunmuş olur.

Kimler ISO 10002 Alabilir?

Müşteri memnuniyeti yönetim sistemi standardı belgesi ISO 10002 belgesi firmamız tarafından, müşteri memnuniyeti sağlamak isteyen tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarına verilmektedir. Müşteri memnuniyetini sağlayabilmek için kapasitenizin belirli bir ölçü üzerinde olmasına gerek yoktur. ISO 10002 standardı ile müşterinizi elinizde tutabilir ve kendinizi geliştirerek müşteri sayınızı artırabilirsiniz. Müşteri memnuniyetin sağladığınız sürece firmanız büyüyecek ve karlılık oranı artacaktır. Tüm sektörlerdeki büyük, küçük tüm kuruluşlar firmamıza başvuruda bulunarak talep oluşturabilirler.