HELAL GIDA BELGESİ

Müslüman insanlar gıda tüketiminde helal ürünleri tüketmeye özen gösterirler. Bunun için belirlenen standartlar ile gıda üreticilerinin ürünlerini üretirken helal yolları kullanarak ürünlerini üretmeleri sağlanmaktadır. Gıda tüketiminde helal Müslümanlar için bir sınırdır ve helal olmayan ürünleri tüketmezler. Müslüman toplumlarında insanlara sunulan gıda ürünleri içerisinde, domuz eti ürünleri, kandan yapılmış ürünler, sürüngenler ve yırtıcı hayvan ürünleri, ölmüş hayvan ürünleri, alkollü maddeler olmaması gerekmektedir. Helal belgesi ile gıda üretiminin İslam dininin kurallarına göre yapılmasını sağlamaktadır. Gıdaların üretimi ile birlikte saklanma koşulları, paketlenme ve ambalaj işlemleri aynı şartları taşıması gerekir.

Belgelendirme Nasıl Yapılır?

Firmamız gıda üretimi yapan firmaların başvuruları sonucunda gerekli denetimleri yaparak helal sertifikalandırma işlemlerini yapmaktadır. Öncelikle gıda üretiminde kullanılacak olan tüm ham maddelerin ve diğer yan maddelerin de helal ürünler olduğunun onaylanması gerekiyor. Firmamız uluslararası belgelendirme danışmanlık hizmetleri ile bu hizmetleri vermektedir. Belgelendirme işlemleri hammadde sürecinde başlamakta ve ürünün paketlenmesine kadar devam etmektedir. İşletmelerin hijyen kurallarına uyması, uygun depolama şartlarını karşılaması gerekiyor. İşletme ile sözleşme imzalayarak belgelendirme işlemlerine başlıyoruz. Gerekli inceleme ve kontroller yapıldıktan sonra belgelendirme yapılarak işletmenin üretime başlamasını sağlıyoruz.

Belgelendirmenin Faydaları

İşletmeler firmamızdan aldıkları helal belgesi ile güvenilir olduklarını, ürettikleri tüm ürünlerin İslam dininin getirdiği helal kurallarına uygun olduğunu kabul etmektedir. Bu belge işletmeye olan güveni artıracak, sektöründe rekabet oluşturarak satışlarını artıracaktır. Belgelendirme yaparak işletmelerin daha kaliteli ürünleri üretmelerini sağlıyoruz. Tüketici aldığı ürün içerisinde neler olduğunu açıkça görebilmekte ve bilinçli olarak tüketim yapmaktadır.

Helal Gıdanın Önemi

İslam dinin getirmiş olduğu helal ürün şartları insan sağlığı açısından çok önemlidir. Helal ürünlerin taşıdığı özellikler ve hijyen oluşları insan sağlığının korunması ve vücudun gelişimi için en önemli konudur. İnsan vücuduna zarar veren her türlü alkollü ve zararlı maddeler haram sayılmıştır. Helal belgelendirme işlemlerimiz ile ihtiyacınız olan ürünleri alırken, helal olup olmadığını tespit etmenizi kolaylaştıracak, helal ürünleri seçmenizi kolaylaştıracaktır. Ürünler üzerinde hangi firma tarafından üretildiği ve helal logosunun bulunduğunu göreceksiniz. Denetimini yaptığımız işletmelere kurum logoluhelal sertifikasını teslim ediyoruz.