CE BELGELENDİRME

CE Fransızca Avrupaya uygunluk anlamına gelmektedir ve ConformiteEuropeene kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Avrupa ülkelerinde satılacak olan ürünlerin Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş kriterlere göre üretilmesi ve ürün üzerinde CE işaretinin bulunması zorunludur. Bu ürünlerin sadece Avrupa ülkelerinde üretilmesi önemli değildir. Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan ülkelerde bulunan firmalar tarafından da üretilmiş olsa bile Avrupa Birliği şartlarına uygun olarak üretilmiş olması ve CE işaretini taşıması gerekir. Üzerinde CE işareti olmayan ürünler kimliksiz sayılmakta olup ürünler Avrupa Birliği ülkelerine alınmamaktadır.

CE Belgelendirmesi

Firmamız EUROPA – Avrupa Komisyonu(http://ec.europa.eu) tarafından Notified body numarası verilerek akredite edilmiş firmalar ile çalışarak belgelendirme hizmeti ile danışmanlık hizmetleri vermektedir. Tüm sektörlerde üretim yapan firmalarda inceleme ve denetimler yaparak talepleri doğrultusunda CE belgesi sertifikalandırma işlemlerini yaparak, firmanın üretmiş olduğu ürünlerde CE işaretini kullanmasını sağlıyoruz. Avrupa Birliği olmayan bir ülkenin Avrupa Birliği ülkelerine ürün satabilmesi için bu işaret bir zorunluluktur.

CE İşareti

Üzerinde CE işareti bulunan ürünlerin Avrupa Birliği sınırları içerisinde serbest dolaşım ve pazarlanması yapılabilmektedir. Sanayi kuruluşları ürünlerini uluslararası piyasada pazarlayabilmek için CE işaretini ürünleri üzerinde kullanmak zorundadır. Bu işaret ürünlerin AB kriterlerine uygun olduğunu göstermektedir. Kısaca ürünün pasaportu durumundadır. CE bir marka veya garanti belgesi türü bir belge değil sadece uygunluk belgesidir. CE ürünün kaliteli olduğunu göstermekte ve belirlenen tüm özellikleri taşıdığını gösterir. CE işareti olmayan ürünler kalitesiz ürün olarak kabul edilir ve piyasaya sürülmezler.

CE Nasıl Alınır?

Bir ürünün piyasada kolay pazarlanması, ürünün kalitesi gibi durumlardan üretici veya satıcı firma sorumludur. Bu nedenle üretici veya satıcı firmalar ürünleri için CE belgesi almak zorundadır. Firmamıza başvuruda bulunan üreticilerin ve satıcıların tüm üretim aşamaları, hammaddeleri incelenerek gerekli deneyler yapılarak Avrupa Birliği kriterlerine göre olup olmadıkları denetlenir. Denetim sonucunda gerekli belgelendirme işlemleri yapılarak CE belgesi kurum adına düzenlenir ve CE işaretini ürünlerinin üzerinde kullanması sağlanır. Ülkemizde CE belgesi bulunması zorunlu olan ürünler arasında, basınçlı kaplar, sıcak su kazanları, makinalar, asansörler, dondurucular, alçak gerilim cihazları, gaz yakan aletler, vücuda yerleştirilen aktif tıbbi cihazlar, oyuncaklar, inşaat malzemeleri gibi çeşitli ürünler bulunmaktadır. Ürün grubuna göre sorumlu olan kuruluşlar farklıdır.