MARKA TESCİLİ

İnsanların isimleri kadar ürün ve hizmetlerin de markaları her zaman ön planda olan kavramlardır. Marka genel anlamda bir ürün veya hizmeti başka bir ürün veya hizmetten ayırt etmeye yarayan işaret, iz, isim, harf, şekil olarak tanımlanabilir. İşaret tabirinin içine dahil olanlar ise sözcük, sayı, harf, şekil, ambalaj olarak sıralanabilir. Bir markanın kullanılması durumunda o markanın sizin olduğu veya başkaları tarafından kullanılmayacağı anlamı ortaya çıkmaz. Markanın sizin olması ve sadece sizin izniniz ile sizin faaliyetlerinizde kullanılması, korunması için markanın sizin adınıza tescil edilmesi gerekir. Marka tescili birçok açıdan koruma ve sahiplenme unsuru barındırır.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Markanızın korunması anlamına gelen marka tescili seçtiğiniz markanın sadece sizin olacak şekilde düzenlenmesidir. Markanızın tescili ile birlikte geçerli olan yasa sizin haklarınızı ve markanızın korunmasını sağlar. Markanızın ticari itibarınızın bir parçası olduğu kabul edilirse sizden izinsiz şekilde kullanılması imajınızı zedeleyecek durumların yaşanmasına neden olabilir. Marka hakkınız markanın tüm şekil, içerik ve özelliklerini koruma altına alarak hap sahibi adına kayıt altına alınmasıdır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili için ilk olarak seçtiğiniz markanın hali hazırda kayıt altına alınmış markalardan farklı olması gerekir. Renk, sayı veya menşei gibi alanlarda yapılan detaylı araştırmalar sonucunda seçmiş olduğunuz markanın başka birisi tarafından tescil edilmediği anlaşıldıktan sonra tescil işlemleri için gereken belgelerin toplanması sürecine geçilir. İşlemlerin kafa karıştırıcı görünmesi tescil işlemlerinin zor olduğunu düşündürebilir. Firmamız her adımda ayrıntılı şekilde araştırma yaptıktan sonra markanın sizin için kullanımda olup olmadığını tespit eder. Gereken belgeler olan başvuru formu firmamızdaki uzman ekip tarafından sizinle birlikte doldurulur. Markanızın logo olarak örneği de eklenir. Firmamıza bu işlem için yetki verdiğinizi gösteren vekaletname ile tüm marka işlemlerinizin firmamız uzman ekibi tarafından yapılması sürecine başlanır.

Nasıl Sonuçlanır?

Firmamız işlemleri gereken formatta hazırladıktan sonra onay alması için gereken tüm detaylara dikkat ederek Türk Patent Enstitüsüne sunar. Ardından yasal işlem süresi sonucunda sorunsuz bir şekilde firmamız marka tescilinizi gerçekleştirmiş olur.