ENDÜSTRİYEL TASARIM TESCİLİ

Tasarım, bir ürünün bir bölümümün ya da tamamı üzerinde, biçim, şekil, renk, yapısal özellikler ve çizgiler gibi çalışmaların insanlar tarafından daha iyi algılanabilmesi için farklılıklar oluşturmaktadır. Yapılan çalışmaların koruma altına alınabilmesi için endüstriyel tasarım tescil işlemlerinin yapılması gerekir. Tasarım tüm ürünler üzerine uygulanabilmekte, ihtiyaçlara göre daha kolay kullanım ve estetik görünüm kazanılması sağlanmaktadır. Tasarımlar ürünün daha fazla satılmasını sağlayacaktır.

Tescil İşlemleri

Endüstriyel tasarım, birbirinin yerine geçen ve üretilen ürünlerin, renk, şekil, biçim, ölçü, kullanım şekli gibi tüm farklılıklarının ortaya çıkartılmasıdır. Bu farklılıkları sağlayan tasarımların koruma altına alınması ve size ait olduğunu gösterebilmeniz için tescil kaydını yaptırmanız gerekir. Belgelendirme hizmetlerimiz kapsamında tüm tasarımlarınız için yapılacak olan tescil işlemlerinizi sizin adınıza takip ediyoruz ve kısa sürede tasarımlarınızın tescilini sizin adınıza yaptırıyoruz.

Endüstriyel Tasarım Tescil Şartları

Yapmış olduğunuz endüstriyel tasarım ürünleri tescil yaptırabilmeniz için bazı şartların oluşması istenir. Bu şartlar, ürün üzerinde yapılan yenilik, ayırt edici özelliğinin bulunması, insanların duyu organları ile algılanabilir olmalı, ürünün tamamı ya da bir parçası üzerine yapılmış olması ve sanayiye uygulanabilir olması istenir. Firmamız bu konuda sizleri bilgilendiriyor ve ürününüz için yapılan tüm tasarım çalışmalarını belgelendirmeye çalışarak, tasarımlarınızın başkaları tarafından ticari amaç için kullanılmasını önlemektedir. Tescil yaptırmak istediğiniz tasarımın daha önceden yapılmış olmaması ve bunun dünya genelinde araştırılmasının gerektiği bilinmektedir. Ayrıca ürünün piyasaya sürülme süresinin 1 yılı geçmemiş olması gerekiyor. 1 yılı geçen ürünler eski ürün olarak kabul edilecektir.

Belgelendirme İşlemleri

Firmamız sistem ve ürün belgelendirme işlemlerini, işletmeniz ve sizin adınıza takip etmekte ve kısa sürede işlemlerin tamamlanmasını sağlamaktadır. Uluslararası standartlara göre belirlenen tüm kriterler yerine getirildikten sonra belgelendirme işlemleri yapılmaktadır. Endüstriyel tasarım çalışmaları özel yetenek gerektiren ve üzerinde uzun çalışmalar gerektiren çalışmalardır. Yapılan tasarım çalışmaları üründen bağımsız olarak değerlendirilemez. Tescil ettirilmek istenen tasarımın ürünün tamamı ya da bir bölümü üzerine uygulanmış olması gerekmektedir. Ürünün sanayiyi uygunluğu olmalı ve tasarımlarınızın üretiminin yapılabilmesi, sürdürülebilir olması gerekir. Bu aşamada firmamız tasarımınızın tescillendirilmesini sağlıyor.